Co to znaczy „psycholog RB”?

Co to jest RB?
To inaczej Rodzicielstwo Bliskości. Nurt, który przyświeca mojej pracy z dziećmi i ich bliskimi.
Podstawą RB są potrzeby całej rodziny (tak, Twoje również!), zasoby jej członków oraz ich osobiste granice.

W RB dziecko nie zadaje pytania „Jaka jest zasada? I co mi zrobią, gdy ją złamię? Czy jeśli to zrobię, będę coś z tego miał?”, ale pyta „Czego potrzebuję (ja, ona, oni)? Jak mi (jej, jemu) to robi?”. RB nie jest rodzicielstwem permisywnym („bezstresowym”) – rodzice są przewodnikami, mówią „Nie”. Ich narzędziami nie jest natomiast sztywny system kar i nagród, a komunikacja i zajmowanie się tym, co stoi za danym zachowaniem – jakie potrzeby, jakie emocje, jakie zasoby są tutaj poruszane i czy ja, jako rodzic, jestem w stanie wspomóc któreś z nich. Dotyczy to także potrzeb, emocji i zasobów rodzica.

W tym nurcie tworzą i pracują m.in. Agnieszka Stein, Małgorzata Musiał, Jesper Juul, Alfie Kohn.

Kim więc jest „psycholog bliskościowy”?
W moim odczuciu jest to taki specjalista, który wychodzi od Waszych potrzeb, zasobów i granic osobistych. Wspomaga komunikację językiem osobistym i poszukiwanie takich rozwiązań, które tworzą bezpieczne i empatyczne relacje w rodzinie.

Czy muszę być bliskościowym rodzicem, żeby skorzystać z pomocy bliskościowego psychologa?
Nie. Niezależnie od tego, w którym miejscu znajdujesz się jako rodzic, moją rolą jest Cię wspierać. Pomagam zarówno wtedy, kiedy karmicie butelką, jak i piersią, kiedy wybieracie edukację domową czy gdy posyłacie dziecko do szkoły publicznej itd. Poruszamy się w tym, co jest Tobie bliskie i współgra z Tobą.

Karla Orban - psycholog rb

potrzebujesz pomocy?

Jeśli martwi Cię zachowanie dziecka, próbujesz dotrzeć do źródeł, warto skorzystać z pomocy. Skontaktuj się ze mną już dziś i umów się na spotkanie. Niech to będzie pierwszy krok do otrzymania wsparcia, jakiego potrzebujesz.

O mnie

Psycholog RB we Wrocławiu oraz konsultacje online.

Jeśli niepokoi Cię jakiekolwiek zachowanie dziecka, potrzebujesz wsparcia, przechodzisz kryzys - umów się na wizytę. Pracuję w duchu Porozumienia bez Przemocy i w oparciu o Rodzicielstwo Bliskości. Oznacza to przede wszystkim to, że nie oceniam ani Ciebie, ani dziecka oraz staram się dotrzeć do potrzeb, które stoją za zachowaniem, w trosce o równowagę Ciebie lub Twojej rodziny.

Kontakt

Gabinet we Wrocławiu:
ul. Dożynkowa 62/5
52-311 Wrocław
Konsultacje online
Email karla@psychologRB.pl